Víte, že ...

Dentální hygiena lze změřit?

Pomocí vyšetření indexů krvácivosti lze zjistit stav zánětů dásní a během kontrolních návštěv sami budete sledovat změny. Zdravá dáseň, což je naším cílem, nekrvácí .

Pravidená dentální hygiena zachraňuje zuby?

Snížením množství rizikových faktorů v dutině ústní lze nejen prodloužit dobu, po kterou Vám Vaše zuby zůstanou bez kazu, ale také lze zabránit ztrátě zubu z důvodu parodontitidy.

Dentální hygiena je vhodná opravdu pro všechny věkové kategorie?

Ano, je vhodná pro děti  - od nejútlejšího věku až po adolescenty, kteří nemají čas si čistit zuby. Pro nastávající maminky, aby nemusely tvrdit, že těhotenství je připravilo o zuby. Pro dospělé bez viditelných problémů (paradentóza nebolí), pro dospělé s problémy (zápach z úst, krvácející dásně, otoky, opakované váčky, můstky a jiné zubné náhrady).

DENTÁLNÍ HYGIENA = PREVENCE VZNIKU ZUBNÍHO KAZU, PARODONTITIDY, ZÁNĚTU DÁSNÍ I ZÁPACHU Z ÚST


AIRFLOW

Pískování zubů, neboli AirFlow je jeden z úkonů dentální hygieny. Jedná se o šetrné odstranění tmavých pigmentů a nánosu zubního plaku a to i v těžce čistitelných mezizubních prostorech. Princip pískování je založen na jemném otryskávání povrchu zubů proudem tlakové vody se směsí čisticího prášku, čímž Váš chrup mechanicky zbavíme různých usazenin. Metoda AirFlow není nikterak nepříjemná a je absolutně bezbolestná.

Pro koho je pískování zubů vůbec vhodné?

Pískování zubů je vhodné opravdu pro každého. Každý z nás totiž pravděpodobně ve svém běžném životě přijímá potraviny a nápoje, které zbarvují povrch zubů a zanechávají tmavé pigmenty.
Mezi nejčastější "barviče" našich zubů patří například káva, čaj, červené víno, tabák, nebo různá barevná dochucovadla. Běžným čištěním zubů se těchto skvrn jen těžko zbavíme, proto je metoda pískování zubů (AirFlow) velice vhodná pro každého, kdo chce zodpovědně dbát o vzhled a zdraví svého chrupu.

Fluoridace zubů

Fluoridace je název pro aplikaci fluoridů. Fluorid se spojuje se zubní sklovinou, vytvrzuje ji a ta se tak stává odolnější vůči vzniku zubního kazu.

  • Posiluje zubní sklovinu
  • Nezatěžuje chrup
  • Bezbolestné a šetrné ošetření

Nejčastějším typem je fluoridace místní, při níž jsou látky s fluorem lokálně aplikovány na zuby. Cílem místní fluoridace je dodat do povrchových vrstev skloviny velké množství fluoridů, a zvýšit tak odolnost zubů vůči kyselinám, které jsou vytvářeny bakteriemi zubního plaku. Dalšími pozitivními účinky fluoridů je zpomalení metabolizmu a množení těchto bakterií. Koncentrace fluoridů ve sklovině se časem snižuje, takže je potřeba jejich přísun pravidelně opakovat.

Profesionální fluoridace se doporučuje zejména při vyšším sklonu ke kazivosti, vrozené nízké odolnosti skloviny, zuby s mnohočetným ošetřením, při začínajícím stádiu zubního kazu, při přidružených nemocech ovlivňující sklovinu (např. gastroesofageální reflux, mentální anorexie, apod.), zuby oslabené dlouhodobým zanedbáváním nebo při nedostatečné hygieně.

Fluoridová prevence nepůsobí bez pravidelné, svědomitě prováděné ústní hygieny 
a naopak.